Osobnosť pochádzajúca z nášho regiónu. Rodák z Plášťoviec, ktorý sa vďaka svojim vedomostiam, vzdelaniu a ľudskosti zaradil medzi najznámejšie osobnosti v oblasti histórie a medicínsko-historického výskumu. Krátky pohľad na doterajšiu kariéru pána doktora ukazuje vytrvalosť, túžbu po vedomostiach, neustále vzdelávanie sa a pracovitosť. Je to model, ktorý by mal nasledovať každý, kto sa chce venovať akejkoľvek angažovanej činnosti.

Dr. László Kiss - sa narodil  18. marca 1950 v Šahách, ako dieťa plášťovských maďarských rodičov. Základnú školu ukončil s vyznamenaním v plášťovskej maďarskej deväťročnej základnej škole. V rokoch 1965 - 1968 bol študentom strednej školy s vyučovacím jazykom maďarským v Šahách. Tu získal skutočné stredoškolské vzdelanie a v roku 1968 maturoval. Následne získal lekárske vzdelanie na Univerzite Komenského v Bratislave. Do svojho regiónu sa vrátil ako čerstvý absolvent. Svoju lekársku prácu začal na internom oddelení šahanskej nemocnice. Neskôr ako obvodný lekár praktizoval v Šahách, a od roku 1990 až do dôchodku t.j. do 2012 v Čiližskej Radvani.

Okrem svojej zodpovednej práce prevzal aj mnohé verejné povinnosti. V rokoch 1991 - 1995 pôsobil ako asistent na katedre Kliniky všeobecného lekárstva v Bratislave. Je členom Občianskeho združenia Vámbéryho v Dunajskej Strede a Spolku maďarských zdravotníkov na Slovensku. Je lektorom a vedúcim redakcie Orvosi Hetilap v Budapešti, podieľa sa aj na práci redakcie časopisu Rehabilitacia v Bratislave a Orvostörténeti Közlemények v Budapešti. V odbornom časopise Pediatria pre prax v Bratislave, ako aj v časopise Maďarov v ČR v Prágai Tükör má rubriku o histórii medicíny.

Dr. László Kiss sa neustále vzdelával. Najprv to bral ako koníček, neskôr ako druhé povolanie, skúmal medicínsku a miestnu históriu a stal sa historikom medicíny. V roku 1998 získal doktorát z histórie na Slovenskej akadémii vied. Jednou z hlavných oblastí jeho vedeckej práce sú dejiny medicíny v 18. a 19. storočí s osobitným dôrazom na slovenské a lokálne historické aspekty, ako aj na slovensko-maďarské a maďarsko-české vzťahy. V roku 2011 bol vymenovaný za docenta histórie medicíny na univerzite v Debrecíne. Výsledky svojho príkladného a precízneho výskumu publikoval v 17 knihách, mnohých vedeckých prácach a článkoch. Patria k nim zväzky: Az orvostudomány felvidéki történetéből resp. (2010) A jó palócok és a tót atyafiak orvosai (2015). Zaslúžil sa aj o verejné vzdelávanie nespočetnými kvalitnými vzdelávacími prácami a lekárskymi radami v tlači Új Nő resp. Remény. Je veľmi obľúbený prednášajúci u nás ale aj v zahraničí. Pravidelne ho pozývajú do Sedmohradska a Maďarska, opakovane vystupoval v Českej republike, i Slovinsku, Švédsku v Štokholme ako hosť tamojších maďarských spolkov. Niekoľkokrát však bol aj zaoceánom, v Amerike, Kalifornii a Mexiku.

Cenné príspevky v Šahách najčastejšie zaznievajú na konferencii s názvom Ipeľské dni (Ipoly - nap). Jeho práca bola ocenená v Maďarsku aj na Slovensku približne 14 oceneniami, cenami a medailami. Z jeho miestnych historických prác majú pre nás mimoriadny význam tie, ktoré sa týkajú Hontianskej župy a jeho významných osobností, a jeho práca pri záchrane hodnôt tu žijúcich ľudí je neoceniteľná.

Napriek mnohým oceneniam a poctám zostal Dr. László Kiss nekonečne skromným a priateľským človekom. Tento tichý, mlčanlivý, jemný vedec, ktorý je oddaný svojmu rodnému kraju, je od roku 2002 čestným občanom mesta Šahy a obce Plášťovce za vynikajúce kultúrne a spoločenské aktivity v meste a regióne. Ako člen Výboru pre chránené hrobky a kultúrne a historické pamiatky mesta Šahy pravidelne poskytoval poradenstvo až do roku 2023. Je tiež členom Spoločnosti priateľov Hontianskeho múzea a galérie - svojimi vedomosťami podporuje jej aktivity a svojimi informatívnymi prednáškami zvyšuje kvalitu jej podujatí. Jeho práce, ktoré už dlhé roky pravidelne vychádzajú v Hontianských Listoch, obohacujú poznatky záujemcov o miestnu históriu o množstvo novýchúdajov.

Je výborná príležitosť sa mu poďakovať za jeho obetavú prácu, za jeho lásku, vernosť, pomoc a šírenie dobrého mena jeho rodného kraja, ktorý je domovom toľkých ľudí v rámci krajiny za jejhranicami, na stránkach TERRAPLASTU, ktoré bohato prezentuje našu obec.

Ďakujeme, pán doktor!

text a foto  Gyula Kiss